MONTAFON

Montafon je zajímavé středisko v západním Rakousku – Vorarlbersku, blízko hranic s Lichtenštejnskem. Zhruba 30 km vzdušnou čarou se nachází jeho známější bratr Ischgl.

Zajímavé lyžování v Rakousku

Vzdálenost z Prahy do vesnice Gortipohl, kde jsem ubytovaná, je 642 km. Cesta vede po dálnicích přes Rozvadov a Mnichov a probíhá díky kvalitním rakouským a německým dálnicím hladce.

Co se lyžování týče, tak v rámci skipassu bylo možno využít 6 středisek (Silvretta-Montafon, což jsou dvě protilehlá střediska Hochjoch a Nova, dále Gargellen, Gölm, Kristberg a Brandnertal), z čehož jsme zkusili 3 nejbližší – obě Silvretta Montafon a Gargellen. Většina vleků jsou sedačkové lanovky a z nich většina je krytá a vyhřívaná. Sjezdovky jsou hodně členité a výborně upravené.

Málo černých, což ale nevadí – červené bohatě stačí délkou i sklonem. Nás nadchla modrá varianta střediska Hochjoch: až nahoru „vajíčkem“ Panorama Bahn je opravdová lahůdka – lanovka vede nad příkrým hřebenem a ty výhledy jsou dechberoucí. Odtud potom dolů modrou „1a“, která je místy dost prudká a hlavně dost široká, abyste se tam s nikým nesrazili, vede do téměř 500 m dlouhého skitunelu (nejdelšího na světě), výjezd z tunelu vám nabídne další nádherný pohled do údolí. Na „1a“ a „1b“, která měří tuším 3 km, pak navazuje „1c“, která má 2600 m a vede krásnou klikatou cestou mezi stromy. Suma sumárum přes 6 km sjezdu, a než to zase vyjedete celé až nahoru, tak vám to zabere půl dopoledne.

Třešničkou na dortu tohoto střediska je úžasný a skvěle udržovaý snow park, kde jsou skokánky, lavice, rampy a různé další překážky. Na snow park vede nekrytá a nevyhřívaná dvousedačková lanovka, což je trošku nevýhoda – občas se tam tvoří fronty a když není počasí, tak na ní člověk dost vymrzne.

V okolí je jediný menší akvapark (bazén 25 m, bazén na blbnutí pro děti s kratší skluzavkou, brouzdaliště pro mimina, jeden tobogán a za příplatek sauna, rodinné vstupné pro 2 + 2 stálo 25 eur na 3 hodiny) v hotelu Val Blu 4*ve městečku Bludenz, cca 25 km od Gortipohlu, kde jsme byli ubytovaní.
Montafon určitě není největší ani nejlepší rakouské středisko, ale za návštěvu rozhodně stojí.