ŘÍM – „věčné město“

Caput Mundi, tedy hlavní město světa, věčný Řím. Je věčný jako nebe, jako slunce, které po něm pluje i jako déšť, který z něj padá. Řím je městem památek – má jich tolik, že se ani nedají obejít všechny v rámci jedné návštěvy. Řím je také městem fontán – v celém městě je jich přes tisíc a zdobí každé náměstí, zahradu, dvorek čí zákoutí. Řím je také městem kaváren – ulice jsou jimi doslova obsypány. A vedou sem prý všechny cesty. Nás sem už cesta zavedla a doufáme, že to nebylo naposled.

PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Prodloužený víkend v tomto naprosto ohromujícím městě je potřeba dokonale naplánovat. Pokud jste milovníci památek, je potřeba si dopředu ujasnit, na jaké se chcete soustředit. Jen jeden celý den je minimum na návštěvu Vatikánu, pokud ji chcete absolvovat. Pokud nechcete celý den prostát ve frontě u pokladny, zkuste návštěvu města pojmout trošku odlišně. Třeba si zarezervujte kurz vaření s „italskou babičkou“, tedy pravou Italkou, která Vás naučí během jednoho dne uvařit menu o 4 chodech, připravené pouze z lokálních potravin. Oblíbenou činností je samozřejmě wine tasting, tedy ochutnávka místních vín pod vedením zkušeného sommeliéra. Může také utéci ven z přeplněného Říma – v jeho okolí je několik úžasných míst, kde se vyhnete davům a vychutnáte si zajímavé památky téměř bez turistů. Například Tivoli (30 km), kde se nachází Villa d´Este a Villa Gregoriana, dále Ostia, což je přístavní město asi 30 km od Říma, kde se již v antických dobách nacházel významný a rušný přístav nebo Cerveteri, kde můžete objevovat hrobky z dob Etrusků. Samozřejmostí je několik golfových hřišť v okolí města, na nichž Vám rádi rezervujeme tee time. Pro sportovní fandy je tu – jak jinak – možnost návštěvy fotbalového utkání místních AS Roma nebo SS Lazio.

PROGRAM

Pokud chcete poznat město ve 3 dnech, doporučujeme následující itinerář:

1. Den: PRAHA – ŘÍM

Odlet z Prahy do Říma. Po příletu transfer do hotelu, ubytování a nocleh.

2. Den: ŘÍM – VATIKÁN

Snídaně. Celodenní prohlídka města. Dnešní den si vyhradíme na návštěvu Vatikánu. Dopoledne nám zabere prohlídka Vatikánských muzeí, jejichž délka chodeb je okolo 7 km. Než se dostanete do mistrovského díla Michelangela Buonarrotiho – Sixtinské kaple, chvilku Vám to potrvá. Po obědě si prohlédněte Svatopetrské náměstí, chrám sv. Petra a neváhejte si připlatit a vystoupat až na vrchol kupole. Budete odměněni překrásným výhledem na město. Nedaleko Vatikánu pak nesmíte minout Andělský hrad (Castel Sant´Angelo).

Návrat do hotelu, nocleh v Římě.

3. Den: ŘÍM

Snídaně. Celodenní prohlídka města. Dnes se zaměříme na antický Řím. Dopoledne návštěva Kapitolských muzeí. Z Kapitolu poté přejdeme na Forum Romanum, kde se nachází pozůstatky nejrůznějších chrámů, oblouků a dalších staveb, např. Vestina chrámu, Romulova chrámu, Titova oblouku, dále oblouk Septima Severa atd. Následuje návštěva největšího lákadla města – Kolosea, což jsou pozůstatky největšího amfiteátru, jaký kdy byl v Římské říši postaven. Byl schopen pojmout až 50.000 diváků. Po prohlídce můžeme zamířit k La Bocca della Veritá (Ústa pravdy), což je plastika znázorňující tvář muže, pravděpodobně pohanského boha Okeana. Mnozí Římané si myslí, že plastika představuje řeku Tiber. Podle legendy ústa fungovala jako detektor lži. Kdo pronášel lež, zatímco měl ruku vsunutou do ústa, byla mu „ukousnuta“. Návrat do hotelu, nocleh v Římě.

PROGRAM

4. Den: ŘÍM

Snídaně. Pokračujeme prozkoumáváním města. Dnes zamíříme na náměstí Piazza Navona, kde si prohlédneme známé 3 fontány, z nichž jedna je Berniniho Fontána čtyř řek. Poté navštívíme Pantheon, tedy jednu z nejstarších, nejzachovalejších a nejkrásnějších antických staveb vůbec. Jedná se o původně pohanský chrám o kruhovém půdorysu, který je od roku 609 zasvěcen Panně Marii mučedníků (Santa Maria dei Martiri). Odtud pokračujeme k proslulé Fontana di Trevi. Dalším bodem naší prohlídky je Piazza di Spagna a známé schodiště, kde se konají módní přehlídky. Nedaleko se pak nachází nádherný renesanční park Villa Borghese, ve kterém můžeme navštívit Národní muzeum etruského umění Juliova vila, Národní galerii moderního umění nebo Muzeum zoologie. Nachází se zde také jedna z nejstarších zoologických zahrad, založená roku 1911. Pokud nám to čas dovolí, můžeme se místo Villy Borghese vydat na okraj města na prohlídku Kalixtových katakomb, tedy hrobek, kam byli pohřbíváni mrtví v raně křesťanských dobách. Tyto katakomby jsou vyraženy do měkké horniny podél antické silnice Via Appia. Návrat do hotelu a nocleh v Římě. 

5.Den: ŘÍM – PRAHA

Snídaně. V závislosti na vybraném letu transfer na letiště a odlet do Prahy.

ZAJISTÍME

  • Letenky
  • Letištní transfery
  • Ubytování
  • Vstupenky do památek (Koloseum, Castel Sant´Angelo atd.)
  • Okružky a výlety
  • Cestovní pojištění atd.

Poptávkový formulář

6 + 12 =