Istanbul – „siréna východu“

Město, kde se zdobnost a ruch orientu přirozeně snoubí s moderní evropskou atmosférou, a jediné město na světě, které leží na dvou kontinentech. Dávný Byzantion, raně křesťanská Konstantinopole nebo Osmanský Cařihrad. Siréna východu, která svým zpěvem láká k procházce po nábřeží Bosporu, Brána Orientu, díky které se ocitnete v jedné z Pohádek tisíce a jedné noci. 

PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Istanbul je město, které má tisíciletou historii. Jeho památky pocházejí z mnoha různých období a jsou úžasné. Pokud přeci jen nepatříte mezi milovníky „starého kamení“, můžete návštěvu Istanbulu pojmout trošku jinak. Například hrou golfu na náročném, ale krásném hřišti Klassis nedaleko města. Po vyčerpávajícím dni venku si můžete dát čaj v kavárně na věži Maiden´s Tower uprostřed Bosporu nebo chutnou večeři s výhledem na moře v některé z mnoha restaurací na nábřežní promenádě asijské části města. Možné je také zkusit relaxaci v některém z tradičních hammámů nebo večeři s folklorním představením (břišní tanec, tančící derviši apod.). Pro nákupy je vhodné navštívit kromě příliš profláklého Grand Bazaaru také menší, ale daleko příjemnější Egyptian Bazaar. Oblíbený je výlet na Princovy ostrovy, což je skupinka ostrovů na dohled od města, kam byli v minulosti za Byzantinců i Osmanů posíláni do vyhnanství mladší konkurenční princové vládnoucího rodu. V současné době zde sídlí bohatí Turci. Panuje zde poklidná atmosféra, nejsou zde téměř žádná auta, k přemisťování se zde využívají hlavně povozy tažené koňmi nebo jízdní kola.

Kromě samotné návštěvy Istanbulu zpracujeme na vyžádání také individuální či skupinové poznávací cesty po celém Turecku, nebo prodloužení pobytu v některém z luxusních hotelu Turecké nebo Egejské riviéry

PROGRAM

Pokud chcete poznat město ve 3 dnech, doporučujeme následující itinerář:

1. Den: PRAHA – ISTANBUL

Odlet z Prahy do Istanbulu. Po příletu transfer do hotelu, ubytování a nocleh.

2. Den: ISTANBUL

Snídaně. Celodenní prohlídka města. Doporučujeme začít prohlídkou chrámu Hagia Sophia (Chrám Boží Moudrosti). Chrám stojí na místě původního pohanského svatostánku, později (360 n.l.) zde byla postavena raně křesťanská bazilika. Po jejím vyhoření (404 n.l. během nepokojů za císaře Arcadia), zde císař Justinián v letech 532 – 537 n.l. nechal vybudovat tento Byzantský zázrak – mistrovskou stavbu, která hluboce ovlivnila vývoj křesťanské i islámské architektury. Poslední ortodoxní bohoslužba se v chrámu sloužila přesně 28.května 1453. Jen o pár hodin později Konstantinopole po obléhání padla do rukou osmanských Turků. Císař Mehmed II. Dobyvatel však výslovně zakázal vyplenění chrámu. Svěřil jej do rukou svého nejnadanějšího architekta – Sinana Paši, který důsledně odstranil všechny křesťanské symboly, nechal přistavět 4 minarety a z chrám Boží Moudrosti se na zhruba 500 let stala mešita.

Po obědě v některé z mnoha místních jídelen doporučujeme pokračovat prohlídkou nedaleké Modré mešity, Jerebatanské cisterny a Hippodromu.

Návrat do hotelu a nocleh v Istanbulu.

3. Den: ISTANBUL

Snídaně. Celodenní prohlídka města. Doporučujeme začít návštěvou paláce Topkapi Saray. Pokyn k výstavbě tohoto výstavného paláce dal v roce 1459 císař Mehmed II. Dobyvatel. Palác sloužil jako oficiální rezidence osmanských sultánů, a to až do roku 1853 kdy byl na břehu Bosporu postaven palác Dolmabahce, moderní sídlo v evropském stylu. Doporučujeme za příplatek absolvovat průvodcovanou prohlídku harému, tedy soukromých místností sultánovy rodiny. Harém sestává ze 400 místností, které obývala matka sultána (Valide Sultan), jeho manželky, konkubíny, jejich děti a otroci. Po obědě v některé z místních jídelen můžete navštívit například Archeologické muzeum a Grand Bazaar, tedy krytý bazar s více než 4.000 krámky nabízejícímu nejrůznější zboží.

Návrat do hotelu a nocleh v Istanbulu.

PROGRAM

4. Den: ISTANBUL

Snídaně. Celodenní prohlídka města. Dnes můžete navštívit palác Dolmabahce na břehu Bosporu, tedy moderní sídlo osmanských sultánů, který byl postaven v 19. Století v evropském stylu. Po obědě v některé z místních jídelen můžete navštívit Galatskou věž ze 14. Století (Galatasaray) a projít se evropskou částí města s její tepnou Istiklal Caddesi, která končí na náměstí Taksim. V této moderní části města se nachází mnoho barů, restaurací a obchodních domů. Možné jsou také výlety trajektem přes Bospor.

Návrat do hotelu, nocleh v Istanbulu.

  

5.Den: ISTANBUL – PRAHA

Snídaně. V závislosti na vybraném letu transfer na letiště a odlet do Prahy.

ZAJISTÍME

  • Letenky
  • Letištní transfery
  • Ubytování
  • Vstupenky do památek (Hagia Sophia, Topkapi Palace atd.)
  • Okružky a výlety
  • Cestovní pojištění atd.

Poptávkový formulář

15 + 3 =